W bibliotece z okazji Urodzin Pluszowego Misia powstała wystawka książek z misiem w roli głównej oraz gazetka, a na niej spis "Misiowych lekturek". W bibliotece do misia można się nie tylko przytulić...
wtorek, 27 listopada 2018
Poleć swoim rodzicom i dziadkom!
W bibliotece publicznej można wypożyczyć bardzo ciekawy album pt. "Urodziny Niepodległej na ziemi pszczyńskiej". Zdjęcia, pokazujące życie prywatne i zawodowe mieszkańców ziemi pszczyńskiej po odzyskaniu niepodległości aż do lat 30-tych XX w., pochodzą z rodzinnych archiwów domowych. Polecam rodzicom i dziadkom!
piątek, 9 listopada 2018
Świętujemy 100-lecie Niepodległości
Piątek, wszyscy w strojach galowych, z przypiętymi biało-czerwonymi kotylionami. Nawet moje mądre sówki na gazetce przystroiły się w barwy narodowe.
Na przerwach w bibliotece chętni drugoklasiści podróżowali po Polsce, grając w grę planszową, którą poznali na zajęciach bibliotecznych.
"Lekcja o niepodległości" - klasy II w bibliotece
Zaprosiłam klasy: IIa i IIb na "lekcję o niepodległości". Od tygodnia trwają w naszej szkole obchody tej rocznicy w różnej formie.
![]() |
Klasa IIa w bibliotece |
![]() |
Klasa IIb |
Co robili drugoklasiści i czego się na tej "lekcji" dowiedzieli?
- Poznaliśmy bliżej postać Józefa Piłsudskiego, choć z trochę innej strony. Okazało się, że Marszałkowi w Belwederze, w którym urzędował, towarzyszył zawsze jego ukochany pies. Nie był to taki zwykły pies, bo przeszedł trzymiesięczne szkolenie detektywistyczne. Przeczytaliśmy fragment książki, w którym udowodnił swoje umiejętności i odkrył złodzieja tajnych dokumentów.
- Przypomnieliśmy sobie niedźwiedzia Wojtka, który razem z armią gen. Andersa przeszedł cały szlak bojowy, a ostatnio rozsławił go pan Łukasz Wierzbicki, autor książki "Dziadek i niedźwiadek". Przeczytaliśmy fragment tej książki, w którym żołnierze sprytnie zapisali misia do wojska, by mógł razem z nimi wsiąść na statek wojskowy i odpłynąć z Afryki do Europy.
- Wyjaśnialiśmy znaczenie słowa "patriota" i co to znaczy być patriotą. W tym też pomogła nam książka Joanny Olech i Edgara Bąka pt. "Kto ty jesteś?".
- Drugą część zajęć wypełniła ręcznie wykonana gra planszowa. Podzieleni na grupy losowaliśmy pytania dotyczące historii, języka, tradycji, kultury, geografii i przyrody Polski; za każdą dobrą odpowiedź przesuwaliśmy swoje pionki na trasie od gór do morza.
sobota, 3 listopada 2018
Pierwszoklasiści w królestwie książek
Razem z panią Olą z biblioteki publicznej zaprosiłyśmy pierwszoklasistów. Uczniowie klas: Ia i Ib poznali organizację biblioteki i zasady wypożyczania książek. Potem zobaczyli i usłyszeli fragmenty ulubionych książek swoich trochę starszych kolegów; dowiedzieli się też, które książki służą do nauki czytania, bo jak wszyscy przyznali, chcieliby nauczyć się pięknie czytać. Z kolei pani Ola przygotowała cały zestaw książek innych niż wszystkie; była książka w pudełku, książka do samodzielnego wymyślania historii, książka dla spostrzegawczych, książka do czytania od przodu i tyłu i wiele, wiele innych. Chyba nikt już z pierwszoklasistów nie powie, że książki są nudne?!
![]() |
Na zakończenie zajęć każdy pierwszoklasista otrzymał taką wspaniałą zakładkę do książki, którą wykonali uczniowie gimnazjum pod opieką p. J. Farugi. Dziękujemy! |
![]() |
![]() | |
|
Subskrybuj:
Posty (Atom)
Wakacje!
Słonecznych wakacji, także z książką, życzy biblioteka!
-
W ostatnim tygodniu nauki rozstrzygnięty został konkurs plastyczny "Moja ulubiona postać z bajki" . Organizatorami konkursu był...
-
Przez 3 miesiące uczniowie klas 1-3 wznosili swoje wieże czytelnicze . Krok po kroku, cegiełka po cegiełce pięły się do góry wieże z pr...
-
XXI Ogólnopolski Tydzień Czytania. Hasło tegorocznej edycji akcji "Cała Polska czyta dzieciom" : " Polscy autorzy dla klimat...