W środę, 1 grudnia w bibliotece szkolnej grupa przedszkolna Żabki wzięła udział w zajęciach edukacyjnych, które tematycznie nawiązywały do zbliżającej się Barbórki, czyli święta wszystkich górników.
Na początku zajęć porozmawialiśmy sobie o tym, co się kryje pod słowami: "mała" i "duża" Ojczyzna. Potem próbowaliśmy wymieniać niepowtarzalne cechy naszej Małej Ojczyzny, czyli Śląska, do których zaliczyliśmy kopalnie węgla kamiennego i posługiwanie się gwarą śląską. Nauczyliśmy się kilku słówek po śląsku: "bombon" - cukierek, ""gruba" - kopalnia, "bajtel" - dziecko, "fedrować" - wydobywać węgiel, a także poznaliśmy dawne śląskie odpowiedniki imion: Bercik (Albert), Ecik (Edward), Jorguś (Jurek), Dorka (Dorotka), Maryjka (Marysia), Waleska (Waleria). Wyjaśniliśmy też, jakie narzędzia widać w godle górniczym i do czego one kiedyś służyły.
Mówiąc o niebezpiecznej pracy górników, dzieci dowiedziały się o dobrym duchu Skarbniku, który górników strzeże, pomaga im w ciężkiej pracy, a czasem obdarowuje skarbami. Tak było w legendzie o Skarbniku, której przedszkolaki wysłuchały w formie japońskiego teatrzyku obrazkowego - "kamishibai".
Tu możecie wysłuchać legendy.
Po wykonaniu zadania polegającego na losowaniu i opowiadaniu ilustracji do legendy nadszedł czas na chwilę wyboru i oglądania książek według własnych zainteresowań.
Zajęcia odbyły się w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz